سرما خوردگی معمولی(زکام)
×

منوی بالا

منوی اصلی

منوی سایدبار


آخرین مطالب

» سلامت » سرما خوردگی معمولی(زکام)

سرما خوردگی معمولی(زکام)

سرما خوردگی معمولی(زکام)   این بیماری رایج ترین و گسترده ترین بیماری عفونی در پهنه های مسکونی است؛ نیازی بدان نیس که از آب ریختن بینی که همگان از آن اگاهند سخنی به میان بیاوریم؛سرما خوردگی معمولی یا چیزی که قابل تمییز دادن از آن نیس از یک ویروس پدید نمی آید.بلکه عامل آن یکی […]

سرما خوردگی معمولی(زکام)

 

این بیماری رایج ترین و گسترده ترین بیماری عفونی در پهنه های مسکونی است؛ نیازی بدان نیس که از آب ریختن بینی که همگان از آن اگاهند سخنی به میان بیاوریم؛سرما خوردگی معمولی یا چیزی که قابل تمییز دادن از آن نیس از یک ویروس پدید نمی آید.بلکه عامل آن یکی از افراد گروهی است که به نام ویروس های غده ای (ادنو یا ویروس)شناخته می شود.

که عده ای از انها را جدا کرده و مورد تحقیق قرار داده اند  .سرما خوردگی ها معمولا بسیار واگیرند بالخص در کودکان خردسال؛به تدریج که شخص رشد می کند و بزرگ تر میشود آمادگی برای سرما خوردگی کمتر میشود و شاید این کیفیت در نتیجه پیدا کردن مصونیت باشد .

در معرض سرما یا تری قرار گرفتن ربطی به سرما خوردگی ندارد؛ تماس با ویروس سرماخوردگی که به توسط شخص مبتلا به آن در فضا پراکنده می شود عاملی است که سبب مبتلا شدن به این عارضه است .دانه های ریزی که با عطسه کردن شخص مبتلا به سرما خوردگی یا ریزش آب از بینی او در فضا پراکنده می شود عمده ترین راه انتقال بیماری به دیگران است.

کمترین کاری که شخص سرما خورده می تواند برای حفظ دیگران از مبتلا شدن بکند این است که بینی خود را با دستمال کاغذی بگیرد و فضای اطراف خود را آلوده نکند.

عامل مصونیت دهنده ی رضایت بخشی برای جلو گیری از سرما خوردگی وجود ندارد ؛ هرچند دلایلی در دست است که ایجاد مصونیت بر ضد انواع محدودی از سرما خوردگی ها که به توسط ویرووس های غده ای حاصل می شوند ممکن است در اوضاع محدودی ممکن باشد.

با پیدا شدن اولین نشانه سرما خوردگی در شخص باید به بستر برود این اندرز عالی را تنها کسانی می پذیرند که وسواس بیمار بودن دارند یا کسانی که تنبلند و از کار و فعالیت دوری میکنند .

در مداوا باید کاری کنند که نشانه ها از میان بروند خوردن آسپرین و دارو های ضد هیستامینی و بخور دادن مجاری بینی برای نرم کردن و تسکین آن سود مند است ؛عوارض کم شمار بیماری عموما نتیجه عفونت های باکتریایی سینوس های بینی است.

 

منبع: کتاب راهنمای پزشکی خانواده(فصل اول)


برچسب ها : , , ,
دسته بندی : سلامت
تبلیغات
ارسال دیدگاه